روانشناسی سلامت چیست؟ مجله ای سنج

از شما این انتظار را دارند که به همان قدری که بیشتر هم از آن که به سلامت روان اشخاص علاقه مند هستید. بلکه مطب پزشکان و بیمارستانهای عمومی یا قسمت های تخصصی بیمارستان ها می باشد. مراسم بزرگداشت استاد فقید محمدنقی براهنی به همت گروه روانشناسی خانه اندیشمندان و با حضور دوستان، همکاران و شاگردان آن استاد …

امروزه افراد بیشتری به سمت رفتارهای برای زندگی سالم‌تر روی می‌آورند در نتیجه نقش روانشناسان سلامت پررنگ‌‌تر می‌شود چرا که تقویت چنین رفتارهایی در حوزه‌ تخصصی این افراد قرار می‌گیرد. از همین ابتدا میتوان فهمید که سر و کار متخصصان این حوزه با مراکز مراقبت‌های بهداشتی و سلامت از جمله بیمارستان‌‌ها می‌باشد. فاکتورهای روانشناسی سلامت از اوایل قرن بیستم توسط رشته‌هایی مانند طب روانشناختی و روانشناسی رفتاری مورد مطالعه قرار گرفته بودند، اما این رشته‌ها در اصل جزو شاخه‌های پزشکی بودند، نه روانشناسی. در سال 1969 روانشناسی آمریکایی به نام ویلیام شوفیلد گزارشی با عنوان «نقش روانشناسی در ارائه خدمات درمانی بهتر» را به انجمن روانشناسی آمریکا ارائه داد. او دریافت که تحقیقات روانشناسی غالبا سلامت روان و سلامت جسم را از یکدیگر جدا می‌دانند و توجه بسیار کمی به تأثیر روانشناسی بر سلامت جسمی دارند. شوفیلد یکی از معدود روانشناسانی بود که در آن زمان در این حوزه کار می‌کرد و اشکال جدیدی از آموزش و یادگیری را برای روانشناسان آینده ارائه داد.

بسیاری از دروس روانشناسی آزمایشگاهی به گونه ای است که دانشجو لازمست خودش تحقیقاتی انجام دهد. به عنوان مطالعه علمی درک، توجه، احساس، انگیزه، شخصیت و روابط بین شخصی، تعریف شده است. عوامل اجتماعی مواردی نظیر پشتیبانی از سیستم های اجتماعی، روابط خانوادگی و باورهای فرهنگی را شامل می شود. عوامل بیولوژیکی شامل ویژگی های شخصیتی و اختلالات ژنتیکی به ارث برده شده هستند. پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند. شما می‌توانید برای یافتن روانشناس معتبر ازفهرست روانشناسانسایتپزشک خوبکمک بگیرید.

نقش های فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد روانشناسی سلامت در جامعه

گرچه روانشناسی سلامت در اصل بر اساس مطالعات مربوط به روانشناسی بالینی بود ، اما امروزه آنها رشته های کاملا مستقلی هستند. در حقیقت ، طی سالهای متمادی شاخه های مختلفی در این زمینه ظهور کرده اند که هر یک تأثیر روندهای روانشناختی را در زمینه های مختلف بهزیستی جسمی بررسی می کنند. از مهمترین آن الگوها و سبک های زندگی سبک تغذیه می‌باشد، روانشناسان سلامت با ارائه الگو و سبک تغذیه ای سالم به مراجعان خود کمک حرفه ای می‌نمایند تا به کمک اصلاح الگوی تغذیه خود به سلامت پایدار روان و جسم دست یابند (بگو چه می‌خوری تا بگویم کیستی). به عبارت دیگر، روان شناسان سلامت، سلامت را علاوه بر این که مربوط به فرایندهای زیست شناختی (برای مثال، ویروس، تومور و غیره) می‌دانند، بر عوامل روانی اجتماعی نیز تأکید دارند. در این رشته، سلامت به معنی فقدان بیماری نیست و به حالات و شرایط مطلوب در ابعاد مختلف فیزیکی، روانی و رضایتمندی اجتماعی اشاره دارد.

  • به این ترتیب ، می توان با تولید برنامه های آگاهی عمومی ، از این دانش برای بهبود سلامت بیماران ، به صورت جداگانه در مشاوره ، یا در مقیاس وسیع استفاده کرد.
  • تعداد کل واحدهای دوره کارشناسی ارشد روانشناسی سلامت 31 واحد به شرح زیر می باشد.
  • روانشناسان سلامت به مردم کمک می‌کنند تا از بیماری‌ها جلوگیری فارسیرو کنند.
  • بیماری جسمی است که مشخصا در شرایط استرس و اضطراب بالا، علائم طاقت فرسای به شدت بیشتری دارد.
وقتی در دکتری روانشناسی سلامت تحصیل می کنید از شما انتظار می رود به همان اندازه و بلکه بیشتر از آنکه به سلامت روان افراد علاقه مند هستید به سلامت جسم آنها نیز علاقه داشته باشید. مسأله شما اینجا این نیست که انسان ها چرا به مشکلات روانی مبتلا می شوند، بلکه مسأله این است که چه عوامل روانی در ابتلای افراد به بیماری جسمی نقش دارند. هسته روانشناسی سلامت، مفهوم رفتار سلامت است که نقش عمدهای در ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری، شروع بیماری و رفتار بیمار در یک محیط درمان از طریق مسیرهای فیزیولوژیکی و روانشناختی دارد. کارشناسی ارشد روانشناسی سلامت با بهره گیری از علوم پزشکی، روانشناسی، علوم رفتاری و جامعه شناسی و بر اساس یک مدل زیستی- روانی- اجتماعی، به مطالعه مجموعه عوامل تاثیر گذار بر سلامت می پردازد.

آنهدونیا : تعریف ، معیارهای تشخیص ، انواع و علائم و درمان آنهدونیا

روانشناسی سلامت چیست؟ مجله ای سنج

اگر قصد ادامه تحصیل در گرایش روانشناسی سلامت دارید یا علاقه‌مند هستید که بیشتر راجع به مسیر تحصیل، تخصص‌ها و دروس این رشته اطلاعات داشته باشید، همراه ما باشید. علم روانشناسی سلامت اهداف مختلفی دارد که در این بخش به بررسی اهداف اصلی این علم نوین می‌پردازیم. عوامل روانشناختی شامل سبک زندگی، خصوصیات شخصیتی و سطوح استرس است. برخی از روانشناسان سلامت، در بهبود روند سیستم مراقبت های بهداشتی و رویکرد دولت بر سیاست مراقبت های سلامتی، کار می کنند. مجله روان‌شناسی سلامت بر اساس ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات توسط کمیسیون دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، موفق به کسب رتبه الف شد. روانشناسی سلامت؛ به طور کلی به عنوان گرایشی بین رشته ای از روانشناسی و پزشکی شناخته می شود.

اندازه گیری سلامت جسمی